Holowanie drugiego samochodu – jak się za to zabrać?

Holowanie samochodu nie należy do ulubionych czynności kierowców, zdarza się jednak, że muszą oni podjąć się tego zadania.  Jak zachować się w takiej sytuacji?

Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Wyposażanie niezbędne do holowania

Rzeczą, bez której holowanie drugiego samochodu jest oczywiście niemożliwe, jest przede wszystkim lina. Linę potrzebną do holowania przeciętnej wielkości samochodu osobowego (czyli takiego, którego masa nie przekracza 3,5t), czyli mając długość około 4-6 metrów, nabyć możemy praktycznie na każdej stacji benzynowej, a jej koszt to kilkadziesiąt złotych. Do holowania potrzebny jest również trójkąt ostrzegawczy, który powinien być umieszczony z tyłu holowanego samochodu. Trójkąt stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu, dlatego nawet jeśli nie przewidujemy sytuacji, w której będziemy kogoś holować w najbliższej przyszłości, warto upewnić się czy posiadamy go w naszym samochodzie, tym bardziej, że jest on potrzebny nie tylko w sytuacji, kiedy musimy kogoś holować. Nawet jeśli życie nigdy nie postawi nas w sytuacji, w której trójkąt ostrzegawczy będzie nam potrzebny, i tak warto go posiadać, bowiem jego brak może skończyć się mandatem dużo wyższym niż koszt jego zakupu.

Przygotowanie samochodu do holowania

Jeśli posiadamy wszystkie potrzebne rzeczy, możemy przystąpić do przygotowania samochodów do holowania. Tak jak zostało to wspomniane wyżej – rozpoczynamy to od umieszczenia trójkąta ostrzegawczego z tyłu holowanego samochodu. Przed holowaniem warto również posiadać wiedzę, jakie światła powinny być włączone, w którym samochodzie, wielu kierowców popełnia bowiem w tej kwestii błędy. Przede wszystkim (wbrew temu co sądzą niektórzy): samochód holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych, przez to bowiem kierowcy jadący za nim, nie będą posiadali wiedzy o planowanych manewrach. Pojazd holujący powinien zawsze posiadać włączone światła mijana, z kolei w pojeździe holowanym, włączyć należy światła pozycyjne (szczególnie w sytuacji, kiedy widoczność na drodze nie jest najlepsza). Jeśli chodzi o samo połączenie samochodów przy pomocy liny, należy przyczepić ją w taki sposób, aby nie zaszło zagrożenie rozłączenia. Unikniemy go, jeśli linę podłączymy, używając jedynie haków oraz uszu holowniczych.

Jak holować bezpiecznie?

Kiedy przejdziemy już do sedna sprawy, czyli samego procesu holowania, priorytetem powinno być dla nas bezpieczeństwo. Ważną zasadą, której warto przestrzegać jest to, że w samochodzie holowanym powinien usiąść bardziej doświadczony z dwóch kierowców. Jest to bowiem sytuacja niezwykle stresująca dla większości kierowców, a brak doświadczenia może niestety potęgować zdenerwowanie, co przełoży się na błędy popełnione na drodze. Warto też, aby kierowcy mieli między sobą ustalony znak na wypadek nagłego hamowania, aby w trakcie holowania nie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Kiedy już rozpoczniemy holowanie: pamiętajmy, aby linka między samochodami była zawsze napięta. Jeśli zapomnimy o tej zasadzie na samym początku, pojazd, który jest holowany może nagle podskoczyć, co spowoduje nieplanowane uszkodzenia obu samochodów. Oczywistą rzeczą jest to, że w trakcie holowania nie należy przesadzać z prędkością, bowiem im wolniej jedziemy, tym łatwiej jest nam zapanować nad samochodem. Limity prędkości, wyznaczone w takiej sytuacji przez prawo, to 30 km/h w terenie zabudowanym, oraz 60 km/h poza nim. Dotyczy to również dróg ekspresowych, na których pojazdy, zgodnie z prawem, można holować, jednak i tam występuje konieczność trzymania się limitu prędkości 60 km/h. Inaczej sytuacja wygląda na autostradzie – tam holować może tylko pomoc drogowa, i tylko do najbliższego zjazdu.

Skoro pojawił się już w powyższych poradach wątek dróg, które można wykorzystywać do holowania, złota zasada jest jedna: lepiej używać tras mniej uczęszczanych przez samochody. Ważną rzeczą, do której należy dążyć podczas holowania jest płynność ruchu. Jeśli jedziemy drogą, na której znajduje się wiele innych samochodów, trudniej jest ją zachować. Jeśli natężenie ruchu jest duże, łatwiej nam o dodatkowy stres i nerwy, których w takiej (z natury stresującej) sytuacji na pewno należy unikać. Jeśli musimy użyć drogi o dużym natężeniu ruchu, pamiętajmy o tym, aby trzymać się prawego pasa, na tyle ile jest to możliwe. Zwracać uwagę należy nie tylko na inne samochody, ale również na pieszych. Pieszy, który nie zauważy, że holujemy drugi pojazd, może nieopatrznie wtargnąć miedzy oba samochody, a skutków takiej sytuacji nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu kierowcy.

Kiedy holować nie można

Nie w każdej sytuacji możemy przystąpić do holowania innego pojazdu. W pewnych przypadkach należy odstąpić od wykonania tej czynności. W jakich? Odpowiedź można znaleźć w przepisach. Oto krótkie jej streszczenie:

  1. nie można holować samochodu o niesprawnych hamulcach i układzie kierowniczym (chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia);
  2. nie należy holować więcej niż jednego pojazdu (nie dotyczy to pojazdów wieloczłonowych);
  3. zabrania się holowania pojazdem z przyczepą;
  4. jeśli działanie układu hamulcowego w samochodzie holowanym uzależnione jest od pracy silnika, a silnik nie działa, należy odstąpić od holowania przy pomocy giętkiego połączenia.

Podsumowanie

Holowanie nie należy do ulubionych sytuacji w życiu każdego kierowcy, jednak jeśli jeździ się dużo, prędzej czy później zapewne pojawia się sytuacja, w której trzeba będzie kogoś holować lub być holowanym. Przestrzeganie powyższych zasad na pewno pozwoli uczynić holowanie mniej stresującym i bezpieczniejszym. Jeśli jednak jeden albo drugi kierowca czuje, że jest za mało doświadczony, aby samemu wziąć udział w procesie holowania, nie ma sensu niepotrzebnie się męczyć i warto skorzystać z pomocy, z jaką przyjdzie nam profesjonalna pomoc drogowa. Nieodpowiednie holowanie może skończyć się bowiem zaistnieniem niebezpieczeństwa na drodze, a w przypadku spotkania policji – mandatem dla obu kierowców. Najlepiej jest więc mierzyć siły na zamiary i podejmować się holowania, tylko wtedy jeśli jesteśmy pewni, że poradzimy sobie z tym zadaniem.

Artykuł przygotowali Drogowi Pomocnicy – http://drogowipomocnicy.pl – tania pomoc drogowa z Warszawy

Search
Login/Register access is temporary disabled